Utuli---Integracja-sensoryczna,-co-to-jest

Nasze ciało wciąż przetwarza jakieś bodźce. Układ nerwowy nieustannie pochłania informację potrzebne w procesie rozwoju i uczenia się. Aby jednak ciało pracowało jak należy, wszystkie bodźce zewnętrzne i wewnętrzne muszą zostać prawidłowo zorganizowane. Ale aby się tak działo niezbędna jest integracja sensoryczna.

Integracja sensoryczna odpowiada za prawidłowe odbieranie i przetwarzanie bodźców wzrokowych, słuchowych, dotykowych, węchowych oraz tych tak zwanych ukrytych- czyli odczuwania grawitacji, zmysł równowagi i czucia własnych ruchów.

Prawidłowe zintegrowanie sensoryczne wpływa więc na koordynację, zdolności i sprawności manualne oraz sprawność fizyczną. Ogólniej rzecz ujmując wpływa na optymalny rozwój dziecka oraz jego zdolności.

Zaburzenia integracji sensorycznej objawiają się natomiast słabą równowagą, nadwrażliwością na hałas i bodźce dotykowe; problemami z koordynacją i niechęcią do aktywności fizycznej. To właśnie z powodu niezintegrowania sensorycznego człowiek może nie lubić przytulania albo metek na ubraniach, ma trudności z jazdą na rowerze, rysowaniem, zapinaniem guzików czy zdejmowaniem butów.

Dzieci z zaburzoną integracją sensoryczną miewają problemy w rozwoju mowy, trudności w skupieniu się , bywają rozdrażnione.

Człowiek odbiera świat przez swoje zmysły, a codzienne czynności angażują do pracy układ sensoryczny. Informacje docierające do mózgu przez zmysły tworzą nasz obraz rzeczywistości . Prawidłowe przetwarzanie wrażeń zmysłowych ma wpływ na to jak człowiek rozwija się i funkcjonuje  w życiu codziennym oraz jak będzie radził sobie w przyszłości.  

Na szczęście nad integracją sensoryczną można pracować. W terapii integracji sensorycznej wymierne efekty przynosi między innymi odpowiednia stymulacja, poprzez dostarczenie bodźców ruchowych, a doskonałym sposobem na to jest bujanie i kołysanie.

Z tego właśnie powodu hamak sensoryczny i torba kangura to ogromna inwestycja w prawidłowy rozwój dziecka.

Add to cart